דף הבית  ›  אהבה מחושבת  ›  הסכמי ממון
כתבות לפי נושאים
מקום לחגוג
קייטרינג ובר
מארגנים חתונה
בית יהודי
הטקס
הכלה
טיפוח וכושר
החתן
מוזיקה
צילום
יחסים
אהבה מחושבת
מסביב לחתונה
מסיבת רווקות
סיפורי חתונה
ירח דבש בחו"ל
הבלוגיה
gays wed
חתונה ירוקה
המדריך לחתונה
שמלות כלה 2016
שמלות כלה2017
שמלות כלה 2018
twitter   הדפס שלח לחבר
הוסף למועדפים שלי
הדפס
שלח לחבר
Share facebook
twitter

הסכמי ממון

לחשוב על הסוף (?) כבר בהתחלה

מאת אתר זאפ משפטי   11.05.15   מתוך כתבות:  אהבה מחושבת
 

הרשו לנו להיות הדודה הפולניה או לפחות המבוגר האחראי - אנחנו יודעים שאתם מאוהבים עד הגג, מאמינים לכם שתצליחו, מפרגנים לכם בדרך לחיי שיתוף ארוכים, אבל גם מחוברים למציאות - הסכם ממון הוא תעודת ביטוח נגד פגיעות עתידיות. הוא חוסך זמן, כסף וקרבות מכוערים במקרה של גירושים. פנו לכם רק כמה שעות של הפסקה מהחלומות המתוקים, ופרשו רשת בטחון למקרה שאלה יהפכו לסיוט אחד גדול.

 

מה זה הסכם ממון? למה חשוב לערוך אותו? מה הוא כולל? ומתי הוא "תופס"? כל התשובות בדרך אל האושר.

 

הסכם ממון

יש שמלה, טבעות, אולם ודיג'יי, אפילו את רשימת המוזמנים כבר סגרתם, אבל טרם הגיעה העת לנוח על זרי הדפנה. עם כל אי הנעימות שבעניין, הסכם ממון הוא חובה בעלת חשיבות מכרעת. אל תטמנו את הראש בחול, ואל תעצמו את העיניים, הקדימו תרופה למכה - מעט השקעה, מחשבה בוגרת ומבט מפוכח לעתיד - ויש לכם ביד אמצעי שיבטיח שקט נפשי לצדדים במקרה של פרידה. אל תעלו לסירת הנישואים בלי גלגל הצלה - כשהים הופך סוער הפגיעות עשויות להיות קשות.

 

לכם זה לא יקרה?

בשלב הזה של חייכם כשהלבבות מתעופפים, העיניים בורקות והלב עולה על גדותיו, אתם מתקשים לדמיין מצב בו כל זה ישתנה. בדיוק כמוכם, אלפי זוגות שהתחייבו לחיות יחד לנצח נאלצו לפרק את החבילה. החיים מזמנים הפתעות ואין לדעת מה צופן יום. אחד מכל שלושה זוגות עברו מסלול דומה לשלכם ובאמצע הדרך הייתה פניה לא צפויה, וזו עלולה לצוץ גם בדרככם. הכינורות הדביקים שינגנו לכם אולי יהפכו לחרבות וכלי מלחמה. אם זה יקרה, חשוב שתגיעו עם הסכם הפסקת אש מוכן מראש. אל תוותרו עליו. אין בעיה שתוך כדי עריכתו תגידו שלוש פעמים "בלי לפתוח פה לשטן” או "חס וחלילה”. יש לכם גם רשות לדפוק על עץ, אבל את המעשה יש לעשות ואת ההסכם חייב לנסח ולאשר. השלב הראשון בדרך הוא להבין מה זה הסכם ממון ומדוע הוא כה חשוב.

 

מה זה הסכם ממון?

הסכם ממון, המכונה גם "הסכם קדם נישואים" ו"הסכם טרום נישואים", מסדיר סוגיות שונות בין בני הזוג, קובע מנגנונים ליישום הפירוד ומכריע במחלוקות אפשריות שסביר כי יצוצו במקרה של פרידה. להסכם ממון מעמד של חוזה מחייב, ובעת פרידה הוא יקבל תוקף והצדדים יצטרכו לפעול על פיו. אם מי מהצדדים ירצה להתנהל אחרת מכפי הקבוע בהסכם צפויה לו מלחמה לא פשוטה.

 

טיפים
מהו הסכם ממון?
משפטית, זהו הסכם הנערך בין בני זוג וצופה אל העתיד במטרה להסדיר את חלוקת הרכוש ונושאין רלוונטיים נוספים בעת גירושין.
ייעוץ מקצועי
חושבים קדימה
כשאין הסכם

למה חשוב לערוך הסכם ממון?

במלחמה כמו במלחמה, גם אמצעים פסולים הופכים כשרים וכל אחד מכם עשוי למצוא עצמו נאבק מול בן זוג שמשתמש בנשק מלוכלך. למרבה הצער, במלחמה בין המינים יש נשק מלוכלך זמין רב והסכם ממון שמנטרל את השימוש בו יכול למנוע מכם היגררות לקרבות רחוב עזים שיפגעו בכם ובילדיכם המשותפים ויגבו כסף, אנרגיה, זמן ומחיר נפשי כבד. הסכם קדם נישואין מצמצם משמעותית את הסיכוי שהחיים שלכם יחד יהפכו למלחמת התשה שקרבנותיה העיקריים הם ילדיכם המשותפים.

 

כך, למשל, הסכם ממון יכול למנוע מהגבר לסרב לתת גט לאשתו ולהסיר איום רציני ביותר מעל ראשה; הסכם שכזה יכול גם למנוע מאשה "לסחוט" את הבעל ולדרוש מזונות גבוהים במקרה שיבחר לעזוב את הבית ; עוד יכול הסכם כזה להגביל את הדיון לבית משפט אזרחי ולחסוך החלת דינים מימי הביניים על בני הזוג; הסכם כזה גם יכול לחסוך מלחמה על הילדים ובעיקר לקבוע מראש מי יקבל מה ולבצע חלוקה של העוגה בצורה הוגנת, לפני שרגשות קשים ומשקעים מטשטשים את עיניכם וגורמים לכם להפסיק "לחשוב ישר".

הסכם משפטי לפני הנישואין

עם זאת, חשוב לציין, כי לא כל זוג חייב הסכם ממון. אם הגעתם שניכם לנישואים חסרי כל ותבנו את עתידכם הכלכלי במשותף, אין סיכונים רבים שחשוב לנטרלם מראש. לעומת זאת, אם אחד מכם מבוסס, ו/או אם מדובר בפרק ב', ו/או אם לאחד מכם דירה בה תגורו שניכם, ו/או אם אחד מכם מגיע ממשפחה מאד מבוססת, ו/או אם אחד מכם צפוי ליהנות מהכנסות גבוהות משמעותית מהאחר, אזי חשוב ביותר להסדיר את ענייני הרכוש עוד לפני הנישואים.

 

אל תסמכו על החוק בעניין הזה; כבר היו מקרים מעולם בהם, למרות החוק, בני זוג קיבלו זכויות ברכוש של בני זוגם. דוגמא קלאסית למצב כזה היא סיפורו של נ"ל. הוא רכש דירה עוד טרם הכירו את אהובתו, שהפכה לאויבת במרוצת הימים. הוא הזמין את אשתו לחיות עימו ודירתו הפכה לדירתם המשותפת. נ"ל היה רגוע כי סמך על החוק, לפיו רכוש שהיה בידי אחד מבני הזוג לפני הנישואים ייחשב שלו בלבד, ולכן הניח כי הדירה תישאר בבעלותו תמיד. אולם, אשתו לא מיהרה לוותר על מה שראתה בו כבית ותבעה את חלקה בנכס. בית המשפט קבע, כי בשל המגורים המשותפים גרושתו שתחיה היא בעלת זכויות בדירה מכוח כוונתם לחיות בה יחד ובשל התנהלותם ותפיסתם את הדירה כביתם המשותף. במקרה שלו, כמו במקרים רבים אחרים, בית המשפט הכיר בדירה שהפכה למקום מגוריהם של בני הזוג כרכוש משותף תוך התעלמות מלשון החוק.

 

איך עורכים הסכם ממון צעד אחר צעד?

עכשיו כשהבנתם כמה הוא נחוץ, צאו לדרך ופעלו לפי ההנחיות:

  1. מסלקים את ענני האופוריה, מביטים למציאות בעיניים, ומבינים כי שיעור הגירושין ההולך ועולה מצביע גם על הסיכויים שלכם לכישלון. בשלב זה הגיעו בזהירות הנדרשת להסכמה לגבי נחיצותו של הסכם. לשם כך אתם יכולים לדמיין את החיים המשותפים כנסיעה שלווה ברכב בכביש מהיר. על אף שהשיער מתבדר ברוח והזמן עובר בנעימים, לא תעלו לרכב בלי לחגור חגורת בטיחות. גירושין הם כמו תאונת דרכים שאף אחד לא רוצה בה, אך היא עשויה להתרחש. הסכם ממון הוא חגורת הבטיחות בכל המשל הזה.
  2. פונים לעורך דין מומחה לענייני משפחה כדי שיבדוק את נחיצות ההסכם, וינסח עבורכם הסכם שתפור למידותיכם וצורכיכם. אל תתפתו לחתום על הסכמי ממון "קלאסיים" עם ניסוחים כלליים. ההסכם חייב להיות מותאם עבורכם, מקיף, מנוסח לאור מצבכם הכלכלי ותואם את מידותיכם, צורכיכם והתנהלותכם.
  3. ודאו, כי ההסכם כולל את כל הפרטים הנחוצים, “סוגר" את כל הפינות, ומבסס מנגנונים שיסייעו לכם "לגמור" יפה את הסיפור. חשוב מאד שהסכם הממון יכסה כמה שיותר נושאים, לא רק בתחומי ממון ורכוש, אלא גם למשל בנושאי חינוך, מסורת ואזורי מגורים.
  4. אשרו את ההסכם: ניתן לערוך הסכם נישואין לפני או אחרי הנישואים. במידה שההסכם נחתם לפני הנישואין, יש לאשרו אצל נוטריון או אצל רשם הנישואין (מועצה דתית) ואחרי הנישואין – בבית משפט לענייני משפחה או בבית דין רבני.

 

 באדיבות אתר משפטי

twitter   הדפס שלח לחבר
הוסף למועדפים שלי
הדפס
שלח לחבר
Share facebook
twitter
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
סגור
הוספת תגובה
שם
דוא"ל
הציגו את כתובת הדוא"ל
כותרת
תוכן
בלחיצה על "שלח" הנני מאשר שאינני שולח כל תגובה המפרה את תנאי השימוש בפורטל מתחתנים ברשת.
שלח