דף הבית  ›  אהבה מחושבת  ›  צ'ק פתוח
כתבות לפי נושאים
מקום לחגוג
קייטרינג ובר
מארגנים חתונה
בית יהודי
הטקס
הכלה
טיפוח וכושר
החתן
מוזיקה
צילום
יחסים
אהבה מחושבת
מסביב לחתונה
מסיבת רווקות
סיפורי חתונה
ירח דבש בחו"ל
הבלוגיה
gays wed
חתונה ירוקה
המדריך לחתונה
שמלות כלה 2016
שמלות כלה2017
שמלות כלה 2018
twitter   הדפס שלח לחבר
הוסף למועדפים שלי
הדפס
שלח לחבר
Share facebook
twitter

צ'ק פתוח

שולטים בהוצאות החתונה

מאת מערכת מתחתנים   14.04.13   מתוך כתבות:  אהבה מחושבת

בחודשים שלפני החתונה, סכומי כסף שלא העליתם מעולם על דל שפתותיכם מתגלגלים מפיכם בקלות רבה, ועוד בדולרים. המשפט "זה היום החשוב בחייכם" מהלך עליכם קסם, וגורם לכם להוציא סכומים שלא באמת תכננתם. מחזירים את השליטה לארנק

חתונה, לפחות בשאיפה, היא אירוע של פעם בחיים. אתם יודעים מה, גם אם זה קורה פעמיים, עדיין מדובר בפרויקט שבו צמד האוהבים מוכן להשקיע שפע של אנרגיה, זמן וכסף. זוהי כמובן הזדמנות פז להרשים את היקרים לכם בפארטיה שלא תישכח זמן רב.
הפתעות אם כן, יתקבלו בברכה: פרפרים בדרך
חופה? בכיף. אלכוהול מהסוג המשובח ביותר? בכבוד. תאורה עם אפקטים? בוודאי ובוודאי. אלה, אתם אומרים לעצמכם, הן ההוצאות הקטנות, הוצאות שיושבות בשולי התקציב. הכסף הגדול הולך על אולם, קייטרינג, ביגוד ודי.ג'יי. אבל, אם לא תפקחו עין על הוצאות "השוליים", תמצאו את עצמכם יותר מופתעים מאחרון האורחים, אפילו מזאת שתפסה את זר הכלה וגילתה שהוא עשוי מפרחים טרופיים בייבוא אישי מטרינידד.
יש משהו מקסים בהפקת חתונה. היא מנתקת אתכם לזמן מה מהמציאות. אם בימים של שגרה אתם עסוקים בגובה המשכורת, במיקומכם בסולם השכר ובמה שאתם יכולים או לא יכולים להרשות לעצמכם, הרי שמעמד של חתן-כלה מוחק פערים והופך את כולם לעשירים ליום אחד. אתם יודעים מראש שאתם עומדים להשקיע באירוע הרבה כסף ואתם ערוכים ומוכנים לכך, ומכיוון שממילא מעות רבות יזרמו מחשבון הבנק שלכם החוצה, אין טעם להתחשבן על עוד דולר או פחות דולר למנה, על כן או לא נייר ממוחזר להזמנה.

מאבדים את החשבון
המוכנות הנפשית להשקעה כספית גדולה, יחד עם הסחרור וההתרגשות שמלווים אתכם, יוצרים קרקע פורה להוצאות בלתי צפויות. אז איך זה שאנשים שקולים כמוכם מאבדים את החשבון?
שכחתם מקיומו של לוח הכפל. אתם אומרים לעצמכם ששווה להשקיע רק עוד דולר או שניים למנה כדי לזכות את האורחים שלכם בקינוח שלא היה בחתונה של שולמית ואהרון, עוד דולר לאדם ישדרג את הבר, ואם תשקיעו רק חמישה שקלים פר ראש, המוזמנים ייצאו מהאולם עם צרור סוכריות צנוע. והנה, הגענו לתוספת של ארבעה דולר לאיש, שאותם יש להכפיל במספר המוזמנים, ולהיווכח שמדובר ב-2,000-1,200 דולר נוספים שננגסו בעוגת התקציב.
דווקא זכרתם את לוח הכפל, אבל אתם עושים בו שימוש יתר. זוגות רבים בונים על כיסוי ההוצאות על ידי הצ'קים של האורחים. העניין הוא שהאורח הישראלי הממוצע נוטה להעניק צ'ק שיכסה, לדעתו, את עלות המנה ואולי קצת יותר.
אטרקציות כמו זיקוקין, לימוזינה שתביא אתכם למקום ותסרוקת אצל הספר הכי יקר בעיר לא בהכרח ישנו את החישובים של הדודות מגדרה והדודים מחדרה.
יש לכם טעם משובח. הוצאות בלתי צפויות רבות הן הוצאות של שדרוג שאותן אכן קשה לצפות מראש עד שלא נתקלים בהן עין בעין. למשל, סגרתם על קייטרינג ואתם יודעים כבר מה תהיה העלות, אבל כמה ערבים לפני היום הגדול ראיתם שהנר מוקף העלעלים שאמור לקשט את מרכז השולחן לא תואם את טעמכם המשובח ואתם רוצים להשקיע באגרטלים מסוגננים.
הבעיה עם שדרוגים היא שהם נתפסים כתוספת קטנה, כאשר בפועל הם יכולים להכפיל את עלות המוצר או השירות. שדרוג תאורה למשל עלול להכפיל את מחירה של תאורת שטיפה לבנה (כ-500 דולר) פי שלושה!
זה רק נראה קטן. כמה ימים לפני החתונה שלכם הייתם בחתונה של בן הדוד. הפריחו שם יונים בדרך לחופה וזה היה מקסים. אתם רוצים גם, זה לא סיפור גדול – כמה דקות והיונים נעלמות. ביררתם כמה זה עולה ומתברר שזה רק טיפ-טיפה יותר ממה ששיערתם. 250 דולר. לא תוותרו עכשיו, נכון? אם ליונים מצטרפים גם פרפרים, להקה אירית וחופה מעוצבת, מדובר בהוצאה שיכולה להסתכם ב-2,000 דולר. היזהרו מהוצאות "קטנות" ומפוזרות – בסוף הן מתחברות זו לזו. כן, חתונה זה קצת כמו לצאת לשופינג עם האחיינית הקטנה.
אופוריה. ההוצאות הבלתי צפויות המסוכנות ביותר הן אלה שמרימות ראש בסמוך לאירוע. אתם כבר נרגשים, מבולבלים ומסוחררים, לא פנויים רגשית להתחיל בחישובים קטנוניים לכאורה. לפני הרגע הגדול תסרבו לתוספת קטנה במחיר שתשדרג לכם את השמחה? אתם הרי לא קמצנים.

חריגות מפתיעות
גיל אורלי, מנכ"ל חברת "יבולים" לאימון ולייעוץ כלכלי למשפחות, נותן כמה דוגמאות למקומות שמתוכם ההוצאות הבלתי צפויות הללו עשויות לצוץ: "דבר ראשון שמפתיע זוגות רבים הוא שדרוג בר. זוגות סגרו על מחיר מסוים, ובערב נאמר להם שזה כולל סוג מסוים של שתייה בסטנדרט מסוים, ואם הם רוצים תוספת, למשל של אלכוהול איכותי מתוצרת חוץ, הם צריכים לשלם יותר. באווירת החתונה הזוגות חרגו ושילמו יותר".
הוצאה נוספת שצצה כמעט אצל כולם היא חיוב בגין מנות. גיל: "יש לכך כמה היבטים. הנפוץ הוא תשלום על מינימום מנות, 400 או 450, כשבסוף מגיעים פחות אורחים, 300 או 350, אך בכל מקרה בני הזוג מחויבים על כל המנות. כדי להימנע מצב כזה מומלץ לקבל אישורי הגעה לפני האירוע, ולקחת בחשבון שאף פעם לא מגיעים כולם, גם אלה שאישרו. רצוי להזמין 85 אחוז ממה שאושר סופית. כל חברות הקייטרינג ערוכות להוסיף מנות ואין על זה קנס, להיפך - בעל הקייטרינג שמח לספק עוד מנות ולקבל עליהן תשלום".
גיל מציין עלויות חריגות נוספות מהן עלולים הזוגות להיות מופתעים:
• ארוחת לילה: החבר'ה הצעירים נשארו לרקוד מאוחר והקייטרינג הציע שקשוקה מעבר למנות הסטנדרטיות.
• תאורה והגברה: תוספות של במה, הגברה ותאורה, לחתונות הכוללות נאומים בפני הקהל.
• טיפים: זוגות רבים משלמים בסופו של דבר טיפ יותר גבוה ממה שתוכנן למלצרים ולטבחים, שחיים על הכסף הזה ויודעים איך "להוציא" אותו מבעלי השמחה.
• שדרוג עיצוב: אחרי שסגרו עם האולם, בני הזוג קיבלו הצעה לעיצוב "לא סטנדרטי" ונסחפו להוצאה נוספת.
• חריגה מהשעות: ישנם אולמות המבקשים תוספת על אירוע שמתמשך מעבר לשעת חצות.
• ביגוד חתן-כלה: עלויות נוספות לסט בגדים להחלפה לאחר החופה.
העצה החשובה היא לקרוא בעיון את ההסכם עם כל אחד מנותני השירותים ולוודא שכל הבקשות נמצאות על הכתב לפני האירוע. קראו את האותיות הקטנות ואל תתביישו לשאול ה-כל מראש ולעגן כל דבר בכתב. ביום החתונה לא תשבו עם הפנקסים, אז אל תתנו להפתעות הקטנות לקלקל לכם את הקו-לו-לו.

למידע נוסף בנושא תקציב המשפחה היכנסו  
 

 

twitter   הדפס שלח לחבר
הוסף למועדפים שלי
הדפס
שלח לחבר
Share facebook
twitter
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
סגור
הוספת תגובה
שם
דוא"ל
הציגו את כתובת הדוא"ל
כותרת
תוכן
בלחיצה על "שלח" הנני מאשר שאינני שולח כל תגובה המפרה את תנאי השימוש בפורטל מתחתנים ברשת.
שלח