כדת משה וישראל: טקס אורתודוכסי ברבנות - מתחתנים menumain-menu-usersearchmenu_xaccessibilityנגישותcategoriesgaleriessitestoolsgeneralgoogle-playapp-storefacebookpinteresttwittersocial_instagramSite-By-NGsoft right-arrow right-arrow facebookpinterest
בדקנו וגילינו שהרבה יותר נוח להשתמש באתר כשהטלפון במצב מאונך.
סיבוב קטן ימינה ואנחנו איתך!
נגישות
נגישות

כדת משה וישראל: טקס אורתודוכסי ברבנות

נישואים אורתודוקסיים מחייבים הרשמה ברבנות. על הליך ההרשמה, פתיחת תיק ברבנות , תעודת רווקות (כן, יש דבר כזה!) וכל מה שצריך לדעת, לקראת המפגש שלכם עם נציגי הדת, בכתבה הבאה

הטקס

ההכנות לקראת חתונה אורתודוכסית – מה צפוי לכם ברבנות?

לפני שאתם רצים לרבנות, בני כמה אתם? כדאי שתדעו כי הגיל המותר לנישואים על פי החוק הוא 17 שנים. חתן או כלה שטרם מלאו להם 17 שנים נדרשים להביא אישור מבית משפט מחוזי המתיר להם להינשא.

אז, מתי ואיפה נרשמים?
בין שלושה חודשים ל-45 יום לפני מועד החתונה יש לפתוח תיק נישואים בלשכת הרבנות המקומית. תוקפו של תיק נישואים הוא לשלושה חודשים בלבד, ואתם לא חייבים להירשם בעיר מגוריכם, אלא יכולים להגיע לכל מועצה דתית שאתם רוצים, בהתאם לנוחיותכם.

השתדלו שלא להירשם ברגע האחרון, כדי שלא תילחצו אם תתבקשו להשלים מסמכים או להוכיח את יהדותכם. שימו לב, אם לאחד מכם נפתח תיק נישואים בעבר עם בן/בת זוג אחרים, והנישואין בוטלו - עליכם לבטל את התיק בלשכה בה נפתח בטרם תיגשו להירשם ולפתוח תיק חדש.

למציאת לשכת הרבנות הקרובה אליכם לחצו כאן

ציצית ופרח

בבחירתכם, העדיפו לשכה שמיקומה נגיש יותר לכם ולעדים שלכם (שיצטרכו להגיע להעיד עבורכם), העדיפו לשכת רבנות אזורית או יישובית על פני רבנות עיר. בעיר, מן הסתם, יהיו זוגות רבים יותר והמתנה ארוכה יותר.

*לידיעתכם, המועצות הדתיות המאפשרות רישום מקוון הינן: מועצה הדתית יהוד, המועצה הדתית ת"א יפו והמחוז, המועצה הדתית מודיעין מכבים רעות, המועצה הדתית כפר סבא, והמועצה הדתית רמת גן.

מי צריך להגיע להרשמה?
על החתן והכלה המיועדים להגיע יחד אל הרבנות לצורך פתיחת התיק. רק במקרים מיוחדים וחריגים, באישור הרבנות ועם ייפוי כוח, יורשה אחד מבני הזוג (ובמידת הצורך אפילו קרוב אחר) לפתוח את התיק ולהמציא מסמכים ראשוניים בעצמו, ובכל מקרה יידרש בן הזוג השני להגיע בנפרד ולחתום על ההצהרות הנדרשות.

עדי הרווקות מטעמכם יוכלו להצטרף אליכם במועד ההרשמה או להגיע בעצמם מאוחר יותר. לשם השלמת התיק ולקיחת הכתובה, די באחד מכם.

 

ביקור ראשון: פתיחת תיק

בעת ההרשמה, עליכם להביא את המסמכים (המקוריים ולא העתקים) שיפורטו בהמשך. כל הפרטים האישיים שתמסרו יישארו חסויים ומסירתם תיעשה בדיסקרטיות מלאה. בבואכם להירשם, יצפו מכם לדעת מהו תאריך החתונה המיועד ויאשרו אותו בהתאם למועדי ישראל.

המסמכים הנדרשים:

 • תעודות זהות של שניכם כולל ספח מעודכן (לפעמים גם תעודת לידה)
 • שלוש תמונות פספורט של כל אחד מכם
 • תעודת רווקות מלשכת רישום נישואין (לא תמיד תידרשו, ניתן לברר מראש האם נהוג לבקש במועצה הדתית הספציפית).
 • תעודת נישואים או כתובה של הורי הכלה ושל הורי החתן, פרט למי שנרשם בלשכה בה נרשמו הוריו.
 • גרוש/ה ימציא תעודת גירושין, אלמן/ה ימציא תעודת פטירה.


* תיירים ידרשו להציג: דרכון, אישור רווקות ואישור יהדות מרבנות.
* עולים מחו"ל יפנו לבית דין רבני, כדי לקבוע את כשרותם לנישואין.

 

 

תעודת הנישואין של ההורים אבדה?
אפשר להוציא העתק נאמן למקור מהרבנות בה נרשמו ההורים לנישואים. במקרים בהם לא נמצאה התעודה גם ברבנות, יש לפנות למשרד הפנים.

במקרים של נישואיי ההורים בחו"ל, או בנישואים פרטיים או אזרחיים, תידרשו להציג מסמכים חלופיים, כגון כתובה, מכתבים מרשויות שונות, או הליך בירור יהדות המתבצע בבית הדין הרבני בנוכחות אחד ההורים ובהצגת תעודת לידה (ראו בהמשך).

לאחר הבירור, יוצא פסק דין המהווה היתר נישואים, אותו יש לתת למועצה הדתית, לתיק הנישואים. על הבירור בבית הדין נגבית אגרה.

כמה זה יעלה לכם?
על רישום הנישואים משולמת אגרה בסך 700 שקלים והשירותים הניתנים בעבורה הם פתיחת התיק, פרסום בעיתונות (הרבנות מפרסמת מודעות בעיתונות הארצית עם שמות הנרשמים לנישואים), כתובה ושירותי רב לעריכת הנישואים. הווה אומר שאינכם אמורים לשלם תשלום נוסף לרב הממונה על ידי הרבנות לעריכת החופה. הנחה בסך 40% על האגרה ניתנת במקרה שאחד מבני הזוג הוא אחד מאלה: חייל בשירות סדיר, סטודנט, בנות שירות לאומי, עולה חדש (שנתיים ראשונות בארץ), תלמיד ישיבה (החתן) או מקרה סעד.

שבירת כוס כדת משה וישראל

תאריכים אסורים לנישואין, מקום החופה וקייטרינג
המועדים הבאים אסורים, לפי מועדי ישראל: צום גדליה, צום עשרה בטבת, צום תענית אסתר, צום י"ז בתמוז, ימי ספירת העומר, ט"ז ניסן - כ"ב ניסן, א' אייר– י"ז אייר, י"ט אייר - כ"ט אייר.

מקום החופה לא יסודר בחגים ובמוצאי שבת וייערך רק במקומות שנמצאים בהשגחת הרבנות, כל מקום בו עורכים חופה חייב אישור מהרבנות המקומית.

מזמינים קייטרינג? עליכם להציג ברבנות גם את המסמכים הבאים:

 1. תעודת כשרות מהרבנות
 2. אישור מבעל הקייטרינג על הגשת האוכל בחתונת המזמין וחתימת המשגיח על נוכחותו באירוע.
 3. פירוט התפריט שיוגש


כלה בהיריון
על הזוג להגיש בקשה לסידור חופה וקידושין למעוברת בבית הדין הרבני האזורי. עלות ההכרה באבהות ואישור סידור חופה וקידושין היא כ- 250 ש"ח. את האישור יש להביא ללשכת הנישואין.

קבלת הכתובה
אחד מכם ייגש כשבועיים לפני החתונה ללשכה לקבל את הכתובה ועותק ממנה, ובאותה הזדמנות ימסור לידיהם את האישור ממדריכת הכלות. את עותק הכתובה תתבקשו להחזיר לרבנות, תוך 3 ימים מיום החתונה, בדרך כלל רב החתונה ידאג לכך, אך אם לאו זה באחריותכם.

 

 

תעודת רווקות
כאמור, לא תמיד תתבקשו להציג תעודת רווקות, אך אם תדרשו, תזדקקו ל:
* תעודת זהות מעודכנת, הכוללת ספח.
* שתי תמונות פספורט.
* תעודת נישואים או כתובה של ההורים (פרט למי שהוריו נרשמו באותה רבנות).
* עבור כל אחד מכם: שני עדים יהודים (גברים) המכירים אתכם וביכולתם להעיד על רווקותכם (ראו בהמשך).
* אגרה בסך 175 ₪
שימו לב: תעודת הרווקות תקפה לשלושה חודשים בלבד.

מקרים שונים:

 • בעלי תעודת רווקות קודמת: אם בידכם תעודת רווקות שלא נעשה בה שימוש (למשל, אם נרשמתם לנישואים שהתבטלו) - עליכם להחזירה בזמן הרישום החדש.
 • אם אלה אינם נישואיכם הראשונים, בנוסף למסמכי הזיהוי והאגרה, יש להביא תעודות הקשורות לנישואיכם הקודמים. על ספח תעודת הזהות להיות מעודכן למצב המשפחתי הנוכחי.
 • במקרה של גירושים מבן זוג יהודי, יש להביא תעודת גירושים מבית הדין הרבני ופסק דין לגירושים ("מעשה בי"ד"); במקרה של גירושים מבן זוג לא יהודי, יש להביא תעודת התרת נישואים מבית המשפט או מבית הדין (לפי הפניית בית המשפט העליון).
 • במקרה של כלה גרושה יש להביא הוכחה כי החתן אינו כהן (הוכחה זו אפשר להביא בעזרת עדי רווקות, עיון בכתוּבּת הורי החתן או על ידי אישור מרב המכיר את המשפחה).
 • אלמנים יביאו תעודת פטירה מקורית של בן/בת הזוג. אלמנה ללא ילדים, במידה שיש אח לבעלה המנוח - נדרש הליך "חליצה" בבית הדין הרבני לפני שתוכל להינשא מחדש.

 

עדים
כל אחד מבני הזוג צריך להביא שני עדי רווקות שהם גברים או נשים (חידוש) מעל גיל 18, המכירים אתכם היטב, שאינם קרובי משפחה שלכם מדרגה ראשונה (אב, אח, בן) ואינם קרובי משפחה זה של זה. כדי לוודא את אמינותם, יישאלו העדים שאלות עליכם. העדים יכולים לבוא עמכם בעת פתיחת התיק או במועד מאוחר יותר. עדים המכירים את שני בני הזוג וביכולתם להעיד שבני הזוג העומדים להינשא הינם רווקים ושאין מניעה להשיאם כדת משה וישראל, יכולים להעיד על החתן והכלה גם יחד. על העדים להצטייד בתעודות הזהות שלהם ובמספר תיק הנישואים שלכם.

מעמד אישי מיוחד
אם אינכם נכללים בקטגוריות שפורטו, ייתכן שתידרשו בנוסף למסמכי הזיהוי והאגרה להביא תעודות הקשורות למעמדכם האישי.

גרים: תעודת גיור מקורית מבית דין מוסמך; החלטת בית הדין לגיור; אישור המרת דת מהיחידה לשירותי דת במשרד ראש הממשלה (לשעבר משרד הדתות). אם הכלה גיורת, עליה להביא הוכחה כי החתן אינו כהן (הוכחה זו אפשר להביא בעזרת עדי רווקות, עיון בכתוּבת הורי החתן או על ידי אישור מרב המכיר את המשפחה). אם הגיור נעשה בחו"ל, תביא הכלה אישור מבית דין מוסמך בארץ (הרבנות מחזיקה רשימה של בתי הדין בחו"ל הנחשבים למוסמכים בעיני בתי הדין בארץ).

תיירים: דרכון; העתק כתוּבּת ההורים מהרבנות בחו"ל; אישור יהדות ורווקות מבית דין (בדרך כלל, על סמך מכתב מרב מוכר בקהילה בחו"ל); אישור מחו"ל - נדרש אישורו על ידי בית דין בארץ. אם התעודות בשפה זרה, לעתים יידרש גם תרגום נוטריוני.

קטינים: מתחת לגיל 18 - על אחד ההורים להתייצב ולחתום על הסכמתו לנישואים; מתחת לגיל 17 - ניתן להינשא רק במקרים חריגים (כגון הריון) ובאישור בית משפט לענייני משפחה.

מאומצים: בנוסף למסמכי הזיהוי והאגרה (תעודת זהות עם הספח מעודכנת ליום הרישום).אישור אימוץ מבי"ד הרבני האזורי שמותר/ת לבוא בקהל.

בת לאב לא יהודי: הוכחה כי החתן אינו כהן (הוכחה זו אפשר להביא בעזרת עדי רווקות, עיון בכתוּבּת הורי החתן או על ידי אישור מרב המכיר את המשפחה).

יָבָם (גבר שאחיו הנשוי נפטר ללא ילדים): נדרש הליך "חליצה" בבית הדין הרבני לפני שיוכל להינשא מחדש.

נישואים יהודיים בין בני זוג שנשואים אזרחית: יש להביא תעודת היתר נישואים מבית הדין האזורי.

אֵם לתינוק בן פחות משנתיים: אם החתן אינו אבי התינוק, יידרש אישור בית דין.

עולים חדשים: אישור יהדות ורווקות מבית דין; תעודת עולה; אישור מחו"ל - נדרש אישורו על ידי בית דין בארץ. אם התעודות בשפה זרה, לעתים יידרש גם תרגום נוטריוני.

 

הליך בירור יהדות
הליך בירור יהדות נדרש בעת הרשמה לנישואים מכל מי שנולד בתפוצות, ולעתים גם במקרים אחרים כגון ילדים מאומצים. אורך ההליך (בין פגישה אחת למספר שבועות/ חודשים) משתנה בהתאם למקום הבירור, זהות המברר והמסמכים המצויים בידיכם.

מומלץ לפנות מוקדם ככל האפשר לבירור היהדות (ניתן לפנות גם לפני פתיחת תיק הנישואים), בעיקר אם תאריך החתונה כבר נקבע והמקום הוזמן. בהליך בירור היהדות נבדקת למעשה יהדות אמו/ה של הנבדק/ת (החתן, הכלה או שניהם). בדרך כלל תופנו ראשית לרב היישוב המקומי, ולעתים קרובות גם לבית הדין הרבני האזורי, שלהם הסמכות להוציא אישור יהדות.

אם יש בידיכם מסמכים המציינים לאום יהודי, כגון תעודות לידה מקוריות (שלכם, של האימא ושל הסבתא), תעודת נישואים של ההורים והסבים מצד האם או כתובה של ההורים (אם נישאו בחתונה יהודית) - ייתכן שיהיה די בכך. אם ישנם קרובי משפחה מצד האם, בארץ או בחו"ל, שידועים כיהודים (ואפילו קרובים רחוקים), ניתן לשלוח את נציגי הרבנות לראיינם. אם מישהו מקרובי המשפחה שלכם מצד האם כבר נישא או התגרש בבית דין בישראל, ויש על כך תעודות, הדבר עשוי לפטור אתכם מן ההליך כולו שכבר הושלם לגבי אותו קרוב משפחה.

 

 

 

 


כתבות נוספות שיעניינו אותך

אל תפספסו: יריד מעצבי נעליים , נעליים
טאץ' של פורים לכלות שלא מפחדות לאתגר את הסטייל, תכשיטים ואקססוריז
צילום: דניאל - stravo
בר זומר בשמלת כלה (צילום: אורי חיון)
פעם היה פה שמח: שמלות וינטג'יות הכי 2020 שיש, שמלות כלה
N.B.O חליפות חתן (צילום: באדיבות המקום)
ואלי אירועים וכנסים (צילום: באדיבות וואלי אירועים וכנסים)
ווירוס הקורונה: האם לבטל אירועים? ומה חשוב לדעת כדי להימנע מכך, המדריך לתכנון חתונה