דף הבית  ›  יחסים  ›  שיעורים באהבה
כתבות לפי נושאים
מקום לחגוג
קייטרינג ובר
מארגנים חתונה
בית יהודי
הטקס
הכלה
טיפוח וכושר
החתן
מוזיקה
צילום
יחסים
אהבה מחושבת
מסביב לחתונה
מסיבת רווקות
סיפורי חתונה
ירח דבש בחו"ל
הבלוגיה
gays wed
חתונה ירוקה
המדריך לחתונה
שמלות כלה 2016
שמלות כלה2017
twitter   הדפס שלח לחבר
הוסף למועדפים שלי
הדפס
שלח לחבר
Share facebook
twitter

שיעורים באהבה

טנטרה - הרבה יותר מסקס

מאת מיכל קרן   29.04.07   מתוך כתבות:  יחסים

המילה טנטרה מעלה ברובנו אסוציאציות של ציורים הודיים נועזים, המציגים שלל תנוחות בלתי אפשריות לביצוע מעשי האהבה. אך למעשה, מאחורי השיטה ההודית העתיקה עומדת פילוסופיית חיים המחברת בין מיניות לרגש, חשיבה ורוחניות

love2.jpgפירוש המילה טנטרה הוא מרקם או מארג, והמשמעות שמאחוריה היא שכל דבר שאנחנו עושים משפיע על האחרים. בתרגול הטנטרי לומדים שאם אוהבים הכל מותר, ויש בו רק חוק אחד:  לא להזיק לעצמי, לאחרים, לעולם ולטבע.
"התהליכים שעוברים עלינו במהלך תרגול הטנטרה משפיעים על כל מעגלי החיים", מסבירה איריס יוטבת, מנחת סדנאות טנטרה, "כי כשעובדים במרחב האינטימי, נוצר שינוי שמשפיע על המשפחה ועל היחס לסביבה, וזה גורם לנו לחיות קצת אחרת, ועשוי להשפיע אפילו על העסקים והקהילה".
לאחרונה יש יותר ויותר פרסומים לסדנאות טנטרה ליחידים ולזוגות, וגם שיעורים פרטיים. בסדנאות אלה מתמקדים ללא בושה בנושא המיניות, אך מדריכי הטנטרה מעדיפים לשים את הדגש על ההיבט הרוחני. האנרגיה המינית, שנקראת קונדליני, עומדת במרכזו של התרגול הטנטרי, והיא קשורה קשר הדוק לזוגיות, לבריאות ואפילו למערכות היחסים שלנו עם הסביבה. "טנטרה היא גישה הודית עתיקה, שמקורה בפילוסופיית החיים ההודית", מסבירה יוטבת. "הטנטרה מחברת בין מיניות לרגש, חשיבה ורוחניות. הלימוד הטנטרי עוסק בהיכרות עם האנרגיה המינית שלנו ובדרכים לתעל אותה בגוף ולהשתמש בה. מי שיודע להשתמש באנרגיית הקונדליני, זוכה לבריאות וחיוניות, ובסופו של דבר יחווה התעלות רוחנית.
"אחד הדברים המעניינים בטנטרה", היא מוסיפה, "הוא שבני הזוג מתחילים להבין מה היעוד שלהם כזוג  ומדוע הם ביחד - חוץ מההתאהבות, הבית והמשכנתא. מה אני תורמת לך, מה אתה תורם לי, ואיך אנחנו יכולים לעזור אחד לשני להתפתח, לגדול ולממש את הפוטנציאל בלי לפחד שאחד מאיתנו יברח, יבגוד או יקנא. זה מרגיע המון פחדים ומאפשר יצירה מיוחדת".
אחת הבעיות של הזוגיות המודרנית היא השגרה, הגורמת לשעמום ולחוסר חשק. הטנטרה מתייחסת לזוגיות כמו אל גינה, שעליה אחראים שני גננים. הגבר, למשל, מעדר טוב, והאישה שותלת, וביחד הם משקים את הגינה ושומרים על הפרחים שלא ייבלו.
לדברי יוטבת, תרגול הטנטרה גורם להעשרת האינטימיות הזוגית, גם כי הוא פותח דלת לעולם התחושות. "ההתייחסות היא לרבדים הנפשיים, הרוחניים והגופניים", היא אומרת. "התרגול הגופני עוסק באיברי המין. בהתחלה הגבר והאישה מבצעים את התרגילים בנפרד, ולאחר מכן, בביתם, הם מתנסים בחוויה משותפת של תרגול. הנגיעה ברובד הרגשי מבוססת על ביטוי כן של כל הרגשות והקשבה, ללא שיפוטיות. אנו בודקים תבניות חשיבתיות שהוטמעו בנו בעבר, בבית ובסביבה בה גדלנו, ומגלים כיצד המחשבות האלה משפיעות על המיניות שלנו. מדיטציות מיוחדות מעניקות לנו שקט פנימי, המסייע לנו להתבטא בחופשיות. המדיטציות מובילות לחוויה רוחנית אצל כל אחד בנפרד, וגם ביחד כזוג, בה שני בני הזוג מרגישים מיזוג ואיחוד חסר גבולות בינם לבין העולם. שיעורי הבית, מיותר לציין, הם מאוד כייפיים".
מדוע תרגול טנטרי מתאים לזוגות העומדים להתחתן?
"תרגול טנטרה מתאים לזוגות בכל מצב וגיל - זוגות צעירים, זוגות אחרי לידה שנתקלים בבעיות ספציפיות, מבוגרים שרוצים להעשיר את האינטימיות ועוד". 
ואם זוג חווה קושי להיפתח בצורה כזאת?
"באופן כללי, התרגול מותאם למה שבני הזוג אוהבים. אם הם אוהבים תנועה, נתרגל דרך ריקוד. אם משהו יושב להם בגרון וקשה להם להתבטא, נבחר בדרך קולית, ואם כל אחד מבני הזוג מעדיף דרך אחרת, נמצא את המכנה המשותף. בתרגול משולבת גם מדיטציה, שמלמדת איך האנרגיה בגוף זורמת. לפעמים בתהליך עולות בעיות ומצוקות, ואז אנו מטפלים בהן".
האם המיניות חשובה עד כדי כך?
"הכל סובב סביב האנרגיה המינית, הזכרית והנקבית. העולם מסתובב סביב הגבול הדק בין שתי האנרגיות האלה, ואנחנו חלק מהעניין הזה. גם בתוכנו האנרגיה הזכרית והנקבית רוקדות כל הזמן ריקוד נהדר וזורם, ולפעמים יש לנו קונפליקטים הנוגעים לאנרגיות האלה. גם במערכות יחסים הכל יכול לזרום באופן הרמוני, אך לפעמים יש קונפליקטים, ואז עושים היכרות עם האנרגיות האלה וגם לומדים להעצים את עצמנו במקומות הרצויים, מבלי לשלוט. אין כוחניות בטנטרה".

מתוך קטלוג "מתחתנים"

twitter   הדפס שלח לחבר
הוסף למועדפים שלי
הדפס
שלח לחבר
Share facebook
twitter
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
סגור
הוספת תגובה
שם
דוא"ל
הציגו את כתובת הדוא"ל
כותרת
תוכן
בלחיצה על "שלח" הנני מאשר שאינני שולח כל תגובה המפרה את תנאי השימוש בפורטל מתחתנים ברשת.
שלח